Vanhoja muistoja 2000-2009

Olen miettinyt jo jonkun aikaa, että kun tätä blogia tulee päivitettyä silloin tällöin, niin kotisivut tuntuu jotenkin vanhanaikaisilta ja päätinkin ettei niitä enää päivitetä 2019 lähtien. Joten kasasin/kopioin tänne talteen kultaiset muistoni vuosilta 2008-2017. Monta kertaa tullut harmiteltua kuvien puutetta joistakin hienoista näyttelyistä, että olisi saanut itselleen muiston niistä.

Vuosi 2000

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star

01.04.00 Punkaharju, Hannele Jokisilta, BIS1

30.04.00 Lahti Int, Stephanie Hedgepath, 2nd Best Male, Res Cacib

06.05.00 Hämeenlinna, Riitta-Liisa Lehtonen, BOB, Group-2nd

07.05.00 Seinäjoki, Rune Fagerström, BOB

13.05.00 Lappeenranta, Hannele Jokisilta, BIS-2

20.05.00 Hamina, Svend Lovenkjaer, 2nd Best Male

27.5.00 Joensuu, Markku Santamäki, 2nd Best Male

01.06.00 Kokkola, Riitta-Liisa Lehtonen, BIS-1

11.06.00 Salo, Tiina Illukka, BOB, Group-2nd

17.06.00 Mänttä, Hannele Jokisilta, 4th Best Male

02.07.00 Maaninka GR, Rune Fagerström, 3rd Best Male

16.07.00 Tromssö Int, Norja, Lena Häglund, 5th Best Male

23.07.00 Mikkeli Int, Gun Holmström, 2nd Best Male, Res Cacib

29.07.00 Pori, Tuula Jokela, BOB

30.07.00 Vesilahti, Eeva Rautala, 5th Best Male


FIN & EST CH ESTW-99 YELLOW WATERLILY NORTH STAR – JARANDA HERE I AM
Photo: Annukka Koski
12.08.00 Seinäjoki, Tuula Jokela, BIS-1

13.08.00 Joensuu, Agnes Ganami Kertes, BOB, Group 3rd

20.08.00 Heinola, Riitta-Liisa Lehtonen, BOB


FIN & EST CH ESTW-99 YELLOW WATERLILY NORTH STAR – JARANDA HERE I AM
Photo: Annukka Koski
02.09.00 Maaninka Club Show, Sari Harju, BIS-1


FIN & EST CH ESTW-99 YELLOW WATERLILY NORTH STAR – LOVESOUND LADY KISSAMEE
Photo: Annukka Koski
23.09.00 Valkeala, Paavo Mattila, BOS

29.10.00 Helsinki, GR’s speciality show , Anne Nerell, C.C quality

Fin Ch
Yellow Waterlily Sandman

21.05.00 Vehmersalmi, Anita Maljanen 3rd Best Male, BOS-vet

01.06.00 Kokkola, Riitta-Liisa Lehtonen, C.C quality vet

02.07.00 Maaninka, Rune Fagerström, C.C quality vet

13.08.00 Joensuu Agnes Ganami-Kertes, 3rd Best Male, BOB-vet


JARANDA FIRST IMAGE – FIN CH YELLOW WATERLILY SANDMAN
Photo: Annukka Koski
02.09.00 Maaninka Club Show, Sari Harju,
5th Best Male, BIS-1 senior

 

Vuosi 2001

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star

Johannes is invited to Champion of Champions Show on the February 2002

26.08.01 Luumäki, Hannele Jokisilta, BOB, BIS 2

25.08.01 Pieksämäki, Kirsi Nieminen, BOB, BIG 2

18.08.01 Pyhäselkä, Paavo Mattila, BOB, BIG 3

12.08.01 Joensuu, Harri Lehkonen, 2nd Best Male

05.08.01 Kuopio Int, Mary Wiest (USA), BOB, Cacib

Koirauutiset
04.08.01 Mäntyharju, Riitta-Liisa Lehtonen, BOB, BIG 1

29.7.01 Manuele Loureiro Borges (POR), 4th Best Male

28.07.01 Jämsä, Rune Fagerström, BOS

10.6.01 Kuusankoski, Club Show, Julie Seamons (GB), HP

9.6.01 Kuusankoski, Golden Special, Teresa Foreman (GB), 4th Best Male

27.05.01 Tallinn Int, Estonia, Elina Tan-Hietalahti, BOB, Cacib, EstW-01, BIG 2

12.05.01 Varkaus, Leif Herman-Wilberg (N), BOB, BIG 5

06.05.01 Mikkeli, Hannele Jokisilta, BOB, BIS 3

05.05.01 Teerijärvi, Tiina Illukka, BOB, BIS 2

01.05.01 Jaala, Paavo Mattila, BOS


Photo: Paula Heikkinen-Lehkonen

29.04.01 Lahti Int, Jukka Kuusisto, BOB, Cacib = Int Ch, BIG 1

14.04.01 Lappeenranta Int, Riitta-Liisa Lehtonen, 2nd Best male Res Cacib

25.03.01 Kerimäki, Markku Santamäki, BOB, BIG 2

03.02.01 Siilinjärvi, Esko Nummijärvi, 2nd Best Male

Fin Ch
Yellow Waterlily Sandman

 

06.05.01 Mikkeli, Hannele Jokisilta, 3rd Best Male, BIS 3-vet

Fin Est Lt Ch BaltW-03
Yellow Waterlily Goldenwaterstar 

26.08.01 Luumäki, Hannele Jokisilta, BIS 1 Puppy

25.08.01 Pieksämäki, Kirsi Nieminen, BIS 4 Puppy

18.08.01 Pyhäselkä, Paavo Mattila, BIS 2 Puppy

12.08.01 Joensuu (All breeds), Harri Lehkonen, BIS 5 Puppy

05.08.01 Kuopio, Mary Wiest (USA), BOB Puppy

04.08.01 Mäntyharju, Riitta-Liisa Lehtonen, BOB Puppy

28.07.01 Jämsä, Rune Fagerström, BOB Puppy

10.6.01 Kuusankoski, Club Show, Julie Seamons (GB), 4th Best Bitch Puppy, HP

 

Vuosi 2002

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star

7.12. Helsinki (Int), Tuula Jokela, 3rd Best Dog

17.11. Jyväskylä (Int), Paula Heikkinen-Lehkonen, 2nd Best Dog, Res-Cacib

13.10. Oulu (Int), Henrik Fryckstrand (S), 3rd Best Dog

15.09. Porvoo (All breeds), Rune Fagerström, 2nd Best Dog

25.08. Leinolanlahti (Golden speciality show), Eileen Caisley (GB), 4th Best Dog

18.08. Pieksämäki, Hannele Jokisilta, BOB, BIS 2

17.08. Joensuu (All breeds), Kirsi Nieminen, BOB

11.08. Punkaharju, Markku Santamäki, BOB, BIG 3

Photo: Lea Venäläinen
04.08. Palanga (Int), Liettua, Karl P. Reisinger (AUT)
BOB, CC, CACIB, BIG1, BIS 2, Balt W-02

Photo: Lea Venäläinen
03.08. Palanga, Liettua, speciality show, Marianne Holm-Hansen (DK)
BOB, CC, BIS 1, LT Ch, Club winner


27.07. Iisalmi (All breeds), Paula Heikkinen-Lehkonen, BOB, BIG 1

13.07. Mikkeli (All breeds), Davor Javor (Kroatia), 2nd Best Dog


15.06. Saarijärvi (All breeds), Paavo Mattila, BOS

25.05. Joensuu (Int), Rita Trainin (Israel), BOB, CACIB, BIG 2

19.05. Riika, Latvia (Int), Eeva Rautala, BOB, CC, CACIB, BIG 1 = Lv Ch, LvW-02


Photo: Koirauutiset
04.05. Kuopio (All breeds), Jackie Perry, Singapore, BOB, BIG 1, BIS 3

Photo: Minna Toivanen
01.05. Jaala, Riitta-Liisa Lehtonen, BOB, BIG 4

20.04. Kajaani, Riitta-Liisa Lehtonen, 2nd Best Dog

Photo: Minna Toivanen
07.04. Tohmajärvi, Jukka Kuusisto, BOB, BIG 3
In the photo left:
BOS (=new ch), BOB-VET, BIS 2-VET Yellow Waterlily Koh-I-Noor 10,5 years

30.03. Lappeenranta (All breeds), Tiina Illukka, BOS

Photo: Sari Järn
23.03. Juva, Markku Santamäki, BOB, BIS 1

02.02. Kaavi, Jukka Kuusisto, BOB, BIS 3

Fin Est Lt Ch BaltW-03
Yellow Waterlily Goldenwaterstar

15.09. Porvoo, Rune Fagerström, 5th Best Bitch

18.08. Pieksämäki, Hannele Jokisilta, 3rd Best Bitch

17.08. Joensuu (All breeds) Kirsi Nieminen, 3rd Best Bitch, CC

11.08. Punkaharju, Markku Santamäki, 2nd Best Bitch

04.08. Palanga, Liettua, Karl P. Reisinger (AUT)
Exellent 1 (Young bitch), CC

03.08. Palanga, Liettua, speciality show, Marianne Holm-Hansen (DK)
1st Best Bitch, CC, BOS Club winner


15.06. Saarijärvi (All breeds), Paavo Mattila, 5th Best Bitch, CC

19.05. Latvia (Int), Eeva Rautala, 3rd Best Bitch

02.02. Kaavi, Jukka Kuusisto, 2nd Best Bitch

 

Vuosi 2003

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star

23.11. Riika, Latvia, Joanna Szczepanska-Korpetta, Poland, BOS, CACIB

25.10. Seinäjoki Paula Heikkinen-Lehkonen, 1st EXL Champion class

28.9. Eckerö Nicola Hughes, Ireland 3rd EXL Champion class, Res-CACIB


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Goldwater Zea Zprite

13.09. Porvoo, Karl P. Reisinger (Austria), BOB, BIG 3


BOS Yellow Waterlily Goldenwaterstar – BOB Yellow Waterlily North Star

31.8. Luumäki, Paavo Mattila (FIN), BOB, BIG 2


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Yellow Waterlily Goldenwaterstar

24.8. Tallinna int, Markku Santamäki (FIN), BOB, CACIB, BALTW-03


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Joysteps May Flower

17.8. Kajaani, Hannele Jokisilta (FIN), BOB, BIG 2

10.8. Kuopio, Lena Stälhandske (SWE), 1st EXL Champion class


BOS Kasarin Golden Brooke – BOB Yellow Waterlily North Star

2.8. Kauhava, Tiina Illukka (FIN), BOB, BIG 2

27.7. Mikkeli, Davin Wong (Australia) 3rd EXL Champion class

13.7. Kokkola, Marjo Jaakkola (FIN) 1st EXL Champion class

29.6. Pieksämäki, Harri Lehkonen (FIN) BOS

22.6. Rovaniemi, Geoff Kill (Australia) 1st EXL Champion class


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Mating Call Miss Marron

24.05. Joensuu, Paula Rekiranta (FIN) BOB, BIG 1


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS, BOB-vet Yellow Waterlily Koh-I-Noor

18.05. Leppävirta, Ritva Raita (FIN) BOB, BIG 3

11.05. Oulu, Christian Vantu (Rumania) BOB

26.04. Pietari Int, Sonia Bellan Falletti (ITA) BOB, CC = RUS Ch, CACIB, BIG 2

Photo: Pia Kyllönen
05.04. Hirvensalmi, Markku Santamäki (FIN) BOB, BIG 1, BIS 2

30.03. Tuusniemi, Paavo Mattila (FIN) BOB, BIG 2

Fin Est Lt Ch BaltW-03
Yellow Waterlily Goldenwaterstar

31.8. Luumäki, Paavo Mattila (FIN), BOS

24.8. Tallinna int, Markku Santamäki (FIN), BOS, CC, CACIB, BALTW-03

17.8. Kajaani, Hannele Jokisilta (FIN), 1st EXL Open class

2.8. Kauhava, Tiina Illukka (FIN), 1st EXL Open class

27.7. Mikkeli, Davin Wong (Australia) 3rd EXL Open class

Photo: Sari Harju
BOB INT FIN Ch Dream Max Drop Zone – BOS Yellow Waterlily Goldenwaterstar

13.7. Kokkola, Marjo Jaakkola (FIN) BOS

29.6. Pieksämäki, Harri Lehkonen (FIN) 1st EXL Open class

22.6. Rovaniemi, Geoff Kill (Australia) 2nd EXL Open class

11.05. Oulu, Christian Vantu, (Rumania) 1st EXL Open class

05.04. Hirvensalmi, Markku Santamäki (FIN) CC, BOS

 

Vuosi 2004

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Greenhill’s Feather Fan

21.11. Jyväskylä, Int, Jouko Leiviskä (Finland), BOB, CACIB



BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Terra Antyda Sani Becky

14.11. Riga, Latvia , Int, Rita Kadike-Skadina (Latvia)
BOB, CACIB, BaltW-04, BIG-5


6.11. Lahti Leila Kärkäs, Finland, BOS


Photo: Misan -04


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Joysteps Ideal Jazz

17.10. Hyvinkää, the Finnish Retriever Association´s Annual Championship Show,
Frank Knippenborg (Netherlands), BOB, BIS 3



BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Daily Rays Snow Flake

2.10. Oulu, Int, Jukka Kuusisto, Finland, BOB, Cacib, BIG 4



BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Finngreen Giulia

12.9. Porvoo, All breed, Tiina Illukka, Finland, BOB


Photo: Elvi Köpman

Photo: Pia Kyllönen
BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Bothwell Carelian Pearl

15.8. Puumala, Group show, Markku Santamäki, Finland, BOB, BIG 1, BIS 1



BOS Yellow Waterlily North Star – BOB Chaffinch Hollyhock

8.8. Kuopio, Int, Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland, BOS, Cacib



BOS Chaffinch Hollyhock – BOB Yellow Waterlily North Star

7.8. Kuopio, All breed show, Leif-Herman Willberg, Norway, BOB



(Photo: TEXTerri)


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Chaffinch Hollyhock

31.07. Mäntyharju, All breed show, Kirsi Nieminen, Finland, BOB, BIG 3


18.7. Ylivieska, All breed show, Tarja Hovila, Finland
1st EXL Champion class 2nd best dog


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Eternal Fire Amazing Grace

10.07. Mikkeli, All breed show, Damir Skok, Kroatia, BOB, BIG 4


13.06. Virkkala, All breed show, Eeva Rautala, Finland
2nd EXCELLENT chanpion class, 3rd best dog


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Joysteps Ideal Jazz

30.05. Tallinn, Estonia, Int, Raija Tammelin, Finland, BOB, CACIB, ESTW-04


29.05. Tallinn, Estonia, Golden retrievers speciality show
Barbara Keighley, GB, BIS 1 and the most beautifull head


21.05. Joensuu, All breed, Arja Koskelo, Finland
1st EXL Champion class 2nd best dog


BIS Yellow Waterlily North Star
(Photo: Juttuaitta ky)


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Yellow Waterlily Goldenwaterstar

16.05. Vehmersalmi, Leila Kärkäs, Finland, BOB, BIG 1, BIS 1


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Mating Call Maid Miyuki

15.05. Liminka,  Paula Rekiranta, Finland, BOB, BIG 2


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Joysteps Ideal Jazz

24.04. Lahti, Int, Tuula Pratt, Finland, BOB, Cacib



BOS Yellow Waterlily North Star – BOB Mating Call Maid Miyuki

17.04. Pertunmaa, Elina Tan-Hietalahti, BOS

Fin Est Ch
Yellow Waterlily White Magic

31.07. Mäntyharju, Kirsi Nieminen, Finland, BOS-VET


(Photo: Juttuaitta ky)

16.05. Vehmersalmi, Leila Kärkäs, Finland
1st EXL Veteran class, 2nd best male, BOB-VET, BIS 1-VET



BOS Yellow Waterlily White Magic – BOB Mating Call Miyuki

27.03. Mikkeli, Paula Rekiranta, Finland
1st EXL Veteran class, BOS veteran, BOS



BOS vet Yellow Waterlily White Magic – BOB vet Sartsa’s Amanda

07.02. Kaavi, Hannele Jokisilta, Finland
 1st EXL Veteran class, BOS veteran

Fin Est Lt Ch BaltW-03
Yellow Waterlily Goldenwaterstar

14.11. Riga, Latvia, Int, Rita Kadike-Skadina (Latvia) 5th Best bitch

12.9. Porvoo, All breed, Tiina Illukka, Finland, 1st EXL champion class

15.8. Puumala, Group show, Markku Santamäki, 2nd EXL champion class

8.8. Kuopio, Int, Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland,
1st EXL champion class, 4th Best bitch, reserve Cacib

7.8. Kuopio, All breed show, Leif-Herman Willberg, Norway
1st EXL champion class

31.07. Mäntyharju, Kirsi Nieminen, Finland, 2nd EXL champion class

29.05. Tallinn, Estonia, Golden retrievers speciality show
Barbara Keighley, GB, 3rd EXL in open class and the most beautifull bitch head

21.05. Joensuu, All breed, Arja Koskelo, Finland, 2nd EXL Open class

16.05. Vehmersalmi, Leila Kärkäs, Finland, BOS

17.04. Pertunmaa, Elina Tan-Hietalahti, Finland
3rd EXL Open class, 3rd Best bitch

27.03. Mikkeli, Paula Rekiranta, 2nd EXL Open class, 2nd Best bitch

 

Vuosi 2005

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star

Lahti 30.10.
Golden Ringin erikoisnäyttely
Golden Rings speciality show
Judge: Tuula Jokela (FIN)


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Solstrimmans Ztardust Design

BOB-VET Yellow Waterlily North Star – BOS-VET Sartsa’s Amanda

ROP-VET, ROP
BOB-VET, BOB

Oulu INT 2.10 
Judge: Nils Molin (S)

2nd EXCELLENT VETERAN CLASS

Heinola 28.8.
Tuomari / Judge: Kirsi Nieminen


BOB-VET Yellow Waterlily North Star – BOS-VET Diletante´s Brisk Butterfly

PU 2, ROP-VET
2nd BEST DOG, BOB-VET

Pieksämäki 27.8.
Tuomarit / Judges:
ROP / BOB – Tarja Hovila
RYP / BIG – Hannele Jokisilta
BIS – Leni Nousiainen
BIS-VET – Matti Palojärvi


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Golsett´s Queen of Hearts

ROP, RYP 1, BIS 1, ROP-VET, BIS 1-VET
BOB, BIG 1, BIS 1, BOB-VET, BIS 1-VET

Hämeenlinna Int 21.8.
Tuomari / Judge:
ROP / BOB: Rune Fagerström
BIS-VET: Paavo Mattila


(Kuva / Photo: Ada Pykäläniemi)

PU 2, ROP-VET, BIS 4 VET
2nd BEST DOG, BOB-VET, BIS 4 VET

Joensuu 7.8.
Tuomarit / Judges:
ROP / BOB – Annukka Paloheimo
RYP / BIG – Äke Sjöström (S)
BIS / BIS – Miklos Levente
BIS-VET – Paula Heikkinen-Lehkonen


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Chaffinch Ingrid Bergman
(Kuva / Photo: Tuija Hellman)

ROP, RYP-1, ROP-VET
BOB, BIG 1, BOB-VET

Joensuu Int. 6.8.
Tuomarit / Judges:
ROP / BOB – Riitta-Liisa Lehtonen
RYP / BIG – Leila Kärkäs
BIS-VET – Ritva Raita


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Karvin Night Story
(Kuva / Photo: Antti Hokkanen)

ROP, RYP-2, ROP-VET, BIS-4 VET
BOB, BIG-2, BOB-VET, BIS-4 VET

Kuopio 24.7.

Photos: Tarja Lyytikäinen


RYP 1 / BIG 1
Tuomari / Judge: Leila Kärkäs, Finland


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Ethernal Fire Amazing Grace
Tuomari / Judge: Bridget Smeeton, New Zeland

ROP, RYP-1, ROP-VET
BOB, BIG-1, BOB-VET

Visby 3.7.
Tuomarit / Judges:
ROP / BOB – Per Iversen, Norway
RYP / BIG – Inger Boström, Sweden
BIS-VET – Kenneth Edh, Sweden


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS SU(u)Ch Meadowgold Born As A Diamond)
Photo: Antti Hokkanen

ROP, SERT, RYP-2, ROP-VET, BIS-1, SU(U)CH
BOB, CC, BIG-2, BOB-VET, BIS-1, SU(U)CH

Visby Int. 2.7.
Tuomarit / Judges:
ROP / BOB – Inger Boström Sweden
BIS-VET – Fernado Rodrigues Maderia, Portugal

PU 4, ROP-VET, BIS-2 VET
4TH BEST DOG, BOB-VET, BIS-2 VET
Suonenjoki 12.6.
Tuomari / Judge: Filip Johnsson, Sweden


BIS 2
Tuomari / Judge: Bo Skalin, Sweden
Photo: Eeva Korhonen


RYP 1 / BIG 1
Tuomari / Judge: Marjo Jaakkola, Finland
Photo: Eeva Korhonen


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Trollhill’s Apple Juice

ROP, RYP 1, BIS 2, ROP-VET, BIS-1 VET
BOB, BIG 1, BIS 2, BOB-VET, BIS 1 VET

Pieksämäki 11.6.
Tuomari / Judge: Bo Skalin, Sweden


RYP 1 / BIG 1
Tuomari / Judge: Jorma Silta
Photo: Juttuaitta


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Goldwater Zea Zprite (Photo: Tuija Hellman)

ROP, RYP 1, ROP-VET,
BOB, BIG 1, BOB-VET

Leppävirta 29.5
Tuomari / Judge: Stefan Sinko, Slovenia

 
BIS 2
Tuomari / Judge: Stefan Sinko, Slovenia
Photo: Koirauutiset


BIS 2 VET
Tuomari / Judge: Petru Muntean, Romania
Photo: Koirauutiset


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Mating Call Maid Miyuki


BOB-VET Yellow Waterlily North Star – BOS-VET Lovesound Tiidli Dii

ROP, RYP 1, BIS 2, ROP-VET, BIS-2 VET
BOB, BIG 1, BIS 2, BOB-VET, BIS 2 VET


VSP/BOS Yellow Waterlily Northstar – ROP/BOB Icemoon Endless Love

25.5. Lapinlahti
Tuomari / Judge:
ROP / BOB – Esko Nummijärvi, Finland
BIS-VET – Kirsi Nieminen, Finland

VSP, ROP-VET, BIS1-VET
BOS, BOB-VET, BIS1-VET

Adamant’s Royal Heritage

12.6. Suonenjoki
Tuomari / Judge: Marjo Jaakkola, Finland

VSP-pentu
BOS-puppy

11.6. Pieksämäki
Tuomari / Judge: Jorma Silta, Finland

ROP-pentu
BOB-puppy

Kuopio 6.6.

Kävimme Albertin kanssa harjoittelemassa taas lisää kehäkäyttäytymistä ja tuloksena oli sinisten pentujen voitto. Pentuja oli yhteensä 34 kpl.
Valitettavasti sinisten voittajat tällä kertaa eivät enää jatkaneet bis-kehässä.

We trained with Albert how to behave in show ring and we won blue puppies.
Puppies were 34 in that show.
Unfortunately dogs with blue ribbon didn’t get to bis final this time

25.5. Lapinlahti
Tuomari / Judge: Annaliisa Heikkinen, Finland

VSP-pentu
BOS puppy

18.5 Kuopio Match Show

Kävimme harjoittelemassa lisää kuinka kehässä liikutaan ja
tuloksena oli sinisten pentujen 2. Pentuja oli kaikkiaan 37.

We were training more how to move in show ring and our placement was
second in blue puppies. Puppies were 37 in that show.


17.4 Varkaus Match Show

Kävimme Albertin kanssa harjoittelemassa Match Show:ssa. Voitimme sinisten pennut vaikka olikin hieman vallatonta esiintymistä, mutta lopulta Albert malttoi juosta nätisti ja suorastaan nautti esiintymisestä ja palkintona oli Bis-1 sijoitus!

We were with Albert training in Match Show. We won blue puppies even Albert didn’t
show him so well. In the end he took easier and enjoyed of showing and we got BIS 1!

  Lahti 3.4 pentunäyttely /puppy show
Tuomari / Judge: Merja Ylhäinen

Photo: Sanna Kavén

Albert sijoittui 5 -7 kk ikäisissä pennuissa toiseksi
Albert was 2nd in baby puppies (5-7 months).

 

Vuosi 2006

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star

Kuopio 4.8.
Judge: Kirsi Nieminen, Finland

ROP-veteraani
BOB-veteran

Aalborg Int Denmark 18.6.
Judge: Annukka Paloheimo, Finland


BOB & BOB-senior Yellow Waterlily North Star – BOS & BOS-senior Ego´s Golden Loch Loyne

Käyttöluokka: SERT, CACIB, ROP = DK MVA
Senioriluokka: ROP-seniori
Working dog class: CC, CACIB, BOB = DK CH
Senior class: BOB-senior

Tallinna 3.6.
Erikoisnäyttely / Speciality show
Tuomari / Judge: Jim Richardson (GB)

ROP, ROP-VET, kaunein pää
BOB, BOB-VET, Most beautiful head

Joensuu 27.5.
Tuomari / Judge: Theo Leenen (Belgium)

VET ERI 3
VET 3rd EXCELLENT

Sysmä 20.5.
Tuomarit / Judges:
ROP / BOB: Paula Rekiranta, Finland
RYP / BIG: Paula Rekiranta
BIS + BIS-VET: tuomari Jouko Yrjölä


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Karvin Irish Eyes

ROP, RYP-1, BIS-2 , ROP-VET, BIS-3 VET
BOB, BIG-1, BIS-2 , BOB-VET, BIS-3 VET

Oulu 14.5.
Tuomari / Judge: Ritva Raita, Finland


ROP/BOB – ROP-VET/BOB-VET Mäntypirtin Minttu –
VSP/BOS – VSP-VET/BOS-VET Yellow Waterlily North Star
Kuva/Photo: Heini Wiik

VSP, VSP-VET
BOS, BOS-VET

Kajaani 29.4.
Tuomari / Judge:
ROP / BOB:Marjo Jaakkola, Finland
RYP / BIG: Marjo Jaakkola
BIS-VET: Hannele Jokisilta


BOB Yellow Waterlily North Star – BOS Skypiper’s Sun To Boogie’s


BOB-VET Yellow Waterlily North Star – BOS-VET Boogie’s Lovely Lisa

ROP, RYP-2, ROP-VET, BIS 1-VET
BOB, BIG-2, BOB-VET, BIS 1-VET

Johannes was 
Top Show Golden Retriever 2005 
and
Top Show Golden Retriever Veteran 2005
Top winning retriever 2005 
in the local retrievers association Savon Nuuskut and 
Top2 winning show dog 2005 
in the Pohjois-Savon kennelpiiri´s district
in Finland!


Saimme Johanneksen kanssa kutsun sekä Champion of Champions että Vereran of Veterans gaalaan Espoon Dipoliin 11.2.2006. Osallistuimme Veteran of Veterans kisaan, jossa tuomarina oli Sven Lovenkjaer Tanskasta. Toisella kierroksella saimme vastaamme upean viime vuoden voittajan skyeterrieri Finnsky Xcaliburin. Gaala oli upea kokemus. Kiitos matkaseuralleni kasvattaja Riitalle, Marinalle ja Johannalle.

 

Yellow Waterlily Juhannusjuhlat

Tallinna 3.6.
Erikoisnäyttely / Speciality show
Tuomari / Judge: Jim Richardson (GB)

JUN ERI 2
JUN 2nd EXCELLENT

Joensuu 27.5.
Tuomari / Judge: Theo Leenen (Belgium)

JUN ERI 3
JUN 3rd EXCELLENT

Sysmä 20.5.
Tuomarit / Judges: Paula Rekiranta, Finland

JUN ERI-2, PU-3, VARA-SERT
JUN 2nd EXCELLENT, 3rd BEST DOG, RESERVE-CC

 

Vuosi 2007

Int Nord Balt Fin Est Lv Lt Rus Ch Swe Sh Dk Ch
EstW-99 & -01&-04 LvW-02 BaltW-02&-03&-04

Yellow Waterlily North Star

Suonenjoki 17.5.
Tuomarit:
ROP Tarja Hovila
BIS VET Paavo Mattila

VSP, ROP-VET, BIS-VET
BOS, BOB-VET, BIS-VET


BOS Yellow Waterlily North Star – BOB Mating Call Maid Miyuki


BOS-VET Yellow Waterlily Indian Cherry – BOB-VET Yellow Waterlily North Star

 

Johannes was Top winning retriever 2006 in the local retrievers association Savon Nuuskut.

Mating Call Loved by Daddy

Tuuri 3.6.
Tuomari / Judge: Marjo Jaakkola


kuva: Annukka Koski

junioriluokka ERI2
junior class 2nd EXCELLENT

Sulkava 20.5.07
Tuomari / Judge: Paula Rekiranta


BOB Mating Call Loved By Daddy – BOS Gladtail Opium Kiss

SERT, ROP
CC, BOB

Suonenjoki 17.5.
Tuomari / Judge: Tarja Hovila

PU4, SERT
4th best male, CC

Yellow Waterlily Juhannusjuhlat

Punkaharju 19.8.
Tuomari / Judge: Markku Santamäki

PU2, VARA-SERT
2nd best male, reserve-CC

Stanroph Star Attraction

Tampere 6.12.

Tuomari / Judge: Marja Talvitie, Finland

JUN ERI 2
2nd EXCELLENT junior class

Vuosi 2008

Yellow Waterlily Juhannusjuhlat

Mikkeli 23.8.
Tuomari / Judge: Riitta-Liisa Lehtonen, FIN

AVO ERI2, PU3, SERT
2nd EXCELLENT open dog class, 3rd BD, CC

Adamant’s Royal Heritage

Jurva 29.6.
Tuomari / Judge: Marjo Jaakkola, FIN

KÄY ERI1, PU3
1st EXCELLENT working dog class, 3rd BD

Stanroph Star Attraction

Kuopio SawoShow 3.8.
Tuomari / Judge: Göran Bodegård, Sweden

KÄY ERI 3
3rd EXCELLENT working dog class

Stockholm 4.7.
CAC Breed Club Show
Golden retriever speciality show
Tuomari / Judge: Per Iversen, N

Photo: Li Maria Carlson

NUO ERI1 (18 urosta luokassa)
1st EXCELLENT intermediate dog class (18 males in class)

Lapua 8.6.
Golden Special
Tuomari / Judge: Gillian Wicklow, UK

JUN ERI 2
2nd EXCELLENT junior dog class

Kajaani Int 6.1.
Tuomari / Judge: Per Iversen, N

JUN ERI 1, PU3, VARA-SERT
1st EXCELLENT junior class, 3rd BD, R-CC

 

Vuosi 2009

Adamant´s Pop The Question

Tampere 6.12.
Tuomari / Judge: Juha Kares

Pentuluokka 7 – 9 kk / Puppy class 7 – 9 months
1 KP, Vsp-pentu / 1st HP, BOS-puppy


ROP-pentu Adamant´s Photo Model
Kuva/Photo: Krista Illikainen

”Reipas, linjakas, lennokkaasti liikkuva uros. Todella lupaava pentu.”

Lahti 25.10 pentunäyttely / puppy show
Tuomari / Judge: Eeva Resko

Pennut 5 – 7 kk: 1 KP, PUP2
Puppies 5-7 months: 1st HP, 2nd best dog puppy

Yellow Waterlily Juhannusjuhlat

Suonenjoki 9.8.
Tuomari / Judge: Agneta Cardell, S

AVO ERI2, PU3, SERT
EXCELLENT 2, 3rd best dog, CC

Sysmä 24.5.
Tuomari / Judge: Paula Rekiranta, FIN

AVO ERI1
EXCELLENT 1 
open dog class

 

 

 

 

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s